Anlaşma

Mars nikah masasının önüne gelince, Venüs’ü kucağından indirip sandalyeye oturmasına yardım eder. Mars’ın da oturduğunu gören nikah memuru, Elif’in ona verdiği yetkiye dayanarak Noel Baba Kilisesi’ndeki düğün törenine başlar.

Nikah memuru – Siz sevgili Venüs, Mars’ın en sevdiğiniz huyu nedir?

Venüs – Nasıl?

Nikah memuru – Huy? Yani Mars’ın en çok hangi yanını seviyorsunuz?

Mars – Şimdi sohbetin sırası mı Allah aşkına? Bir an önce başlasak ya artık törene memur bey. Yani ben ömrümde bu kadar uzatılan bir düğün sahnesi daha görmedim. Kaç bölümdür bir türlü evlenemedik. Bir an önce kıyın nikahımızı da gerdeğe girelim. Oram buram şişti bu kadının hasretinden valla.

Venüs – :))) Marssss. 🙈

Nikah memuru – İyi de başladım ki ben törene. Esas şu an siz durduk yere meseleyi uzatıyorsunuz.

Venüs – Ne yani bu nikah töreni sorusu mu? Annemin babamın adını sormayacak mısınız?

Nikah memuru – Niye öyle saçma bir şey sorayım ki? Gökten düştüğünüzü hepimiz biliyoruz. Hem öyle olmasa bile ne yapayım ben sizin ana baba adını canım? Bu sıkıcı sorunun cevabını vermenizin sizin evliliğinizle ne alakası var?

Venüs – Hani ne bilim soy ağacı için filan olsa gerek herhalde.

Nikah memuru – Şu vatana doğru düzgün bir ağaç dikip yetiştirdiniz de soy ağacınız kaldı.

Venüs – Peki Mars’ın hangi huyunu sevdiğim sizi niye ilgilendiriyor? O daha saçma bir soru değil mi?

Nikah memuru – Niye saçma olsun? Bu adamla niye evlenmek istiyorsun bileyim ki onay vereyim. Öyle anasının babasının adıyla gelip her evlenmek isteyeni evlendirseydik oooo ne anlamsız çiftlerle dolu bir dünya olurdu burası siz hiç düşündünüz mü? Hem ne demişler, can çıkar huy çıkmaz.  Dolayısıyla huyunuz suyunuz birbirine uygun mu bilmem lazım ki nikahınızı kıyayım.

Mars – Tamam tamam. Ayy Elif’i sen niye anlamaya çalışıyorsun güzelim yaa? Hadi cevapla nikah memurunun cevabını da bir an önce düğünümüz tamamlansın. Kavuşalım artık bir tanem. Hasretinden deliricem diyorum anlatamıyorum herhalde.

Nikah memuru – Onu kucağında buraya taşırken Venüs’e öyle bir yapıştın ki gayet net anlaşılıyor o kısım merak etme.

Venüs – Ayy siz onu bir de yatakta görseniz. 💃

Mars – 😍🌹

Nikah memuru – Öhö öhö… Hala cevabınızı bekliyorum Venüs hanım.

Venüs – Ama bunun cevabını benim biraz düşünmem lazım. Hiç kafa yormadığım bir şey sordunuz.

Nikah memuru – İlk aklınıza geleni söyleyin Venüs hanım. İnanın bana zaten aklınıza geldikçe, ki bu gerdekteyken bile olabilir, hemen Mars beye söylemek isteyeceksiniz, “şu huyunu da seviyorum,” diye.

Venüs – Sabır. Sabırlı olmasını seviyorum.

Nikah memuru – Mars bey mi sabırlı? Emin misiniz? Bana nedense pek sabırsız göründü.

Venüs – Evet sabırlıdır. Hem de çok sabırlıdır. Bakmayın siz Elif’in dialoglarında öyle göründüğüne. Mars benim kendi yoluma hiç müdahale etmeden sabırla bekler. Patara kumsalını bir baştan bir başa yürümeye kalksam bile hem de. Düşünün artık işte ne kadar sabırlıdır. En çok bu huyunu seviyorum. 😇

Nikah memuru – Siz Mars bey? Siz Venüs hanımın hangi özelliğini seviyorsunuz?

Mars – Bunu tek kelimeye indirgeyerek anlatmam zor. Hani çılgınlık diyeceğim tam karşılamayacak çünkü.

Venüs – Çılgınlık mı? Sence ben çılgın biri miyim yani?

Mars – Değilsin işte. Aksine çok durağan ve stabil birisin hatta. Ama bir şeyi çok istediğinde senden hiç beklenmeyecek çılgınca şeyler yapabilirsin. Senin bu huyunu çok seviyorum. Sürprizlerle dolusun.

Nikah memuru – Peki siz Venüs hanım, Mars beyin en sevmediğiniz huyu nedir?

Venüs – Cevap vermemesi.

Mars – Bu sefer hiç düşünmeden bir çırpıda cevap verdin bakıyorum.

Venüs – İşine gelmeyince cevap vermiyorsun yalan mı?

Mars cevap vermeden öylece sessizce durur.

Venüs heyecanlanarak işaret parmağıyla Mars’ı göstererek konuşur.

Venüs – Gördünüz mü? İşte bundan bahsediyorum.

Mars istifrini bozmadan susmaya devam eder.

Venüs – Allahım öldürecek bu huyu beni.

Nikah memuru – En sevdiğiniz huyunun aynı zamanda en sevmediğiniz huyu olduğunu fark ettiniz mi?

Venüs – Nasıl yani? Anlamadım.

Nikah memuru – Aslında bu sevmediğiniz davranışı onun yine sabırlı biri oluşundan kaynaklanıyor. Sabırla sizin cümlelerinize tepki vermeden durabiliyor. Tıpkı sizin kendi yolunuza sabırlı bir şekilde bekleyerek tepki vermediği gibi.

Venüs – Hiç böyle düşünmemiştim. Doğru aslında.

Nikah memuru – Siz Mars bey, Venüs hanımın hangi huyunu sevmiyorsunuz?

Mars – Sinirlendiğinde beni bozması. Hiç beklemediğim tepkiler veriyor çok şaşırıyorum.

Nikah memuru – Gördünüz mü gene aynı şey oldu. Karşınızdakinin sizde pozitif duygu yaratan aynı huyunu tehdit olarak algıladığınızda negatif etkileniyorsunuz. Hiç beklemediğiniz davranışta bulunması hoşunuza giden bir şey olunca o huyu çok seviyor, hoşunuza gitmeyen bir şey olunca sevmiyorsunuz.

Venüs – Aaa evet. E peki nolucak şimdi? Bu durumda evlenemeyecek miyiz? Üniversite sınavında bile bu kadar zorlanmadım yani.

Mars – Hangi üniversite sınavı Venüs? Duyan da okula gittin sanır.

Venüs – Tamam bizzat ben gitmedim ama Elif giderken ben de onun kadar heyecan yaptım. Ne var?

Nikah memuru – Bugüne kadar okuduğum diyaloglarınızı göz önünde bulundurursam, kan uyuşmazlığı yaratacak yani çok sorun olacak bir huy probleminiz görünmüyor. Birbirinizin huylarını değiştirmeye kalkmadığınız sürece tabi. Önemli olan “ben bunun bu huyuna katlanabilir miyim?” diye düşünerek şimdi soracağım soruya cevap vermeniz. Siz Venüs hanım, canı çıkacak huyu çıkmayacak bu adamı “bildiğim bilmediğim, iyi kötü tüm huylarıyla başedebilirim,” diyecek kadar seveceğinize inanıyor musunuz?

Venüs – Aaa çok kazık soru. Keşke uçakla Türkiye’ye dönerken sana evlenmemiz gerekir demek yerine bir okul okumamız gerektiğini söyleseymişim Mars.

Mars – Zaten ilk fırsatta onu da yapsak iyi olur. Yoksa modacı etiketini alamayız kolay kolay . Terzi olarak kalır adımız. Okul dediğin bir etiket Türkiye’de. Ağzımı bozmayı hiç sevmiyorum çok afedersin Venüs ama boka etiket konsa alacak insanlar var. Etiket önemli o yüzden. Yoksa bu saatten sonra diplomayla ne işim olur benim?

Nikah memuru – Hem kavuşmak istiyorsunuz hem de hala oyalanıyorsunuz ama. Kazık mazık bu soruya doğru cevap vermeniz lazım.

Venüs – Yani ben şimdi nasıl bunun garantisini vereyim size memur bey? Elimden geleni yapacağıma eminim ama başaramayabilirim yani. Hastalıkta sağlıkta, iyi günde kötü günde deseniz gözüm kapalı evet derim mesela hiç düşünmem.

Nikah memuru – Adamı davranışlarınızla hasta ettikten sonra kötü günde yanında olsanız ne olacak? Hem evet bunu başaramayabilirsiniz ama ben size Gönlünüz Var Mı? diye soruyorum aslında. Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez zaten. Okul dediniz bak Elif’in tüm İktisat eğitimi boyunca öğrendiği tek şey aklıma geldi.

Mars – Neymiş o?

Nikah memuru – İşletmeler doğar, büyür ve ölürler. Bu her şey için geçerlidir. Devletler, insanlar, ilişkiler… Sizi ölüm mü ayırır yoksa kendi kendinize mi ilişkinizi öldürürsünüz bilemem. İnsanın birinde gönlü varsa ilişkiyi yürütebilmek için elinden geleni yapar. Yani çaba gösterir. Eğer karşı tarafın da gönlü varsa o çabayı görür ve o da kendi elinden geleni yapar. Böylece gece gündüz yürünen iki kapılı karanlık bir handa gidebildikleri yere kadar iki insan birbirine yol arkadaşı olur. Son kez soruyorum gönlün var mı Venüs?

Venüs Mars’ın gözlerine bakarak tam cevap vereceği sırada ani gelen bir sesle tören bölünür. Herkes sesin geldiği yöne bakar.

Didem Elif

Facebook
Twitter
Instagram