Benim Dünyam

Venüs – Ben senin ne yapmak istediğini hiç anlamadım Mars.

Mars – Ben nereden bileyim anlamayacağını Venüs. Yoksa bu işe kalkışır mıydım? Resmen Bilal’e anlatır gibi anlatmak gerekiyormuş sana da ha.

Venüs – Bilal de kim Mars? Konumuzla ne alakası var?

Mars – Eyvahlar olsun. 🙈🙈🙈 Boşver canım ya. Onu şimdi hakikaten anlatamayacağım. Hem doğru olmaz. Elif’in başı belaya girer. 😉

Venüs – 😢

Mars – Ne o? Yoksa sen ağlıyor musun?

Venüs – 😭

Mars – Ciddi olamazsın Venüs. Yapma lütfen. Seni bu kadar üzecek ne söyledim ki ben şimdi? Hoppala.

Venüs – Soruma verdiğin cevap beni çok üzdü.

Mars – Afedersin. Bilimsel kavramları anlamakta zorlanman aslında çok normal. Bazı şeyleri merak etmiştim dolayısıyla araştırıyordum. Sen okuduğum şeyin ne olduğunu sorunca heyecanla direk anlatmaya başladım ama sana birden ağır geldi bu konu. Ben de geç fark ettim. Kusura bakma.

Venüs – Merak ettiğin şey neydi ki? 😞

Mars – Şimdi biz balayı için aya gittik ya Venüs. Biz ayda otururken dışarısı kadar içerisinin yani ayın yüzeyinin de ne kadar karanlık olduğunu fark ettim. Güneş ayı da dünya gibi aydınlatıyor ama buna rağmen ayda gündüz olmuyor. Dolayısıyla ayda bir aydınlanma görmek söz konusu değil.

Venüs – Evet haklısın. Ben de fark ettim bunu ama üzerinde durmamıştım.

Mars – İşte ben merak ettim neden acaba böyle oluyor diye. Dünyanın farklı bir atmosferi varmış Venüs. Ayda ise böyle bir atmosfer yok. O özel atmosfer sayesinde biz dünyada ışığı görüyoruz ve gelen güneş ışınları ile dünyamız aydınlanıyor. Böylece gündüzü yaşıyoruz. Bu sence de çok özel bir şey değil mi? Belki teknik terimler kullanmayınca şimdi ne demek istediğimi anlamışsındır.

Venüs – Evet böyle anlatınca anladım tabi. 😊 Az önce atmosfer; toz, kir, gaz ve su damlalarıyla dolu deyince; evimizin çok kirlendiğini ve hiç temizlik yapmadığımı ima ediyorsun sandım Mars.

Mars – Ahahaha Venüs. Ne alemsin sen var ya… 😆 Evimizin kirli olduğunu düşünsem ben kalkıp temizlerim ki. Sana niye imada bulunayım?

Venüs – Ne bileyim? Bazen anlamıyorum işte. İletişimimizde de bu yüzden bir kopukluk oluyor. Aslında insanlarda da böyle bir atmosfer mi var acaba Mars? Onu da araştırsan mı bir ara? Ondan mı var olan ışığı algılamıyor insanlar? Bazen zihinleri tamamen karanlıkta kalıyor ve yanlış düşüncelerin içinde saplanıp kalıyorlar. Atmosfer sorunu gibi bir sorun mu oluyor onlarda da acaba?

Mars – Ben kurduğun bu bağlantıyı tam anlamadım.

Venüs – Mesela şu an Elif bu yazıyı yazarken bilgisayar başında ya. Kullandığı farenin herhalde pili bitmiş, tutukluk yapıyor. Akmıyor olması gerektiği gibi ve şu an Elif’i kanırtıyor resmen. Sabah ilk iş gidip pil alması gerekiyor ki, bilgisayar başına geçtiğinde rahat bir şekilde çalışabilsin.

Mars – Fare ile bu konunun ne alakası var canım?

Venüs – Güneş nasıl bir enerji kaynağı ise pil de bir enerji kaynağı değil mi? İlişkilerde iletişim tıkandığında yani aralarındaki enerji rahat bir şekilde akmadığında insanlar çok bunalıyorlar ya. Işık geçmiyor belki ruhlarına. Bir anlamda karanlıkta kalıyorlar. Atmosfer yeryüzünü saran bir tabaka anladığım kadarıyla. Acaba onların yaşamlarına etki eden insanların da yüzeyini saran bir tabaka mı var? Tabi bunu iyice araştırmak lazım. Tam da çözemedim bu konuyu aslında. Sen bakma bana tamamen sesli düşünüyorum şu an. Yoksa genelde kafamın içinden geçiriyorum bunları.

Mars – 🙉 Sen hep böyle misin Venüs? Yani kafan hep böyle mi çalışıyor senin?

Venüs – Yaniii… Eeevet… Çoğunlukla… 😊

Mars – Allah kolaylık versin diyeyim, ne diyeyim ki.

Venüs – Mesela Cennet’e taşınıp bir evimiz olunca, ben şimdi hayatımda ilk kez elimle çiçek ektim ya geçen gün Mars. Bu sabah o çiçeklere su veriyordum. Bir süredir vermeyince toprak iyice kurumuş. Ben de suyu birden bolca döktüm saksıya. Fakat bir baktım saksının altından su akmaya başladı. Oysa ilk verdiğimde yavaş yavaş dökmüştüm hiç öyle bir şey olmamıştı. Toprak suyu çok güzel emmişti. Daha az su dökmeme rağmen hızlı döktüğüm için saksı suyu dışarı atınca; toprağa, ihtiyacı olan suyu resmen veremedim.

Mars – Eee ne olmuş? Bundan sonra yavaş dökersin sen de.

Venüs – Ya işte onu düşündüm. İnsanlar ilişkilerinde de yaşıyor sanki bunu. Bazen dedim karşı tarafa birdenbire fazladan verici davrandığında karşı taraf hepsini alamadan dışarı atıyor. Belki de yeterince alamıyor insanlar o verdiğin şeyi. Veren de memnun kalmıyor o zaman alan da. Oysa tüm ilişkilerde ihtiyacımız olan alış-verişler yavaş yavaş gerçekleştiğinde muhtemelen daha sağlıklı ve dengeli bir iletişim kurulabilir. Bunun gibi şeyler düşündüm işte. Hala da üzerinde düşünüyorum. Tam bir yere varamadım.

Mars – Of ama bu zihin yapısı çok yorucu. Öyle değil mi? Suyu ver çiçeğe gitsin Venüs. Fazla su mu çıktı saksının altından onu da bir bezle sil tamam oldu bitti hayatım. Ay ne kadar ayrıntılarla yaşıyorsun. Öldüreceksin bir gün sen bu detaylarla beni valla.

Venüs – Evet gördüğüm, bir anlamda hissettiğim her şeyde bir anlam arıyorum. Bu gerçekten yorucu belki ama ben bunu bilerek yapmıyorum ki. Hayata dair ne varsa her şeyi anlamaya çalışıyorum. Tıpkı kör bir insanın…

Mars – Evet evet biliyorum. Tıpkı kör bir insanın dokunduğu şeyi el yordamıyla yoklayarak anlamaya çalışması gibi… Bazı şeyleri sürekli tekrar ettiğin için artık iyice ezberledim hayatım… 😍

Venüs – 😍

Mars – Neyse ben çok acıktım. Akşama ne yemek yiyoruz? Ben yine bugün de hurma yemek istemiyorum Venüs. Cennet meyvesi bir yere kadar yeniyor yani. Hem cicim ayları da bitti sayılır. Artık yemek yapmaya başlayalım lütfen evde.

Venüs – Yemek mi? Ama ben hiç yemek yapmadım ki hayatımda.

Mars – Neee? Sana yemek yapmayı Elif öğretmedi mi Venüs?

Venüs – Hayır öğretmedi. Sana öğretti mi ki?

Mars – Hayır bana da öğretmedi. Sandım ki sen kadınsın ya. Hani belki dedim…

Venüs – Ne demek sen kadınsın ya?

Mars – Yok yani… Ay neyse amaaannn dert ettiğimiz şeye bak. Şimdi beraber internetten tariflere bakar yapa yapa öğreniriz Venüs.

Venüs – Ay sahi ya. Bravo Mars aklınla bin yaşa. Biliyor musun şimdiden heyecanlandım. Seninle beraber yemek yapmak çok keyifli olacak. 😍

Mars – 😊 O zaman şöyle güzel bir müzik aç bakalım da, evimizin önce bir atmosferi değişsin. Ben de bahçeden yemeklik ne toplayabilirim bir bakayım.

Venüs – Hah konuyu ne güzel atmosferle bağladın. Bak gördün mü evimizin bile bir atmosferi var. İnsanların niye olmasın ki? 😉 Bunu bence sen gerçekten bir araştır.

Mars – 😊 Merak etme sen. Çoktan bu konuda düşünmeye başladım bile. 😍

Venüs – 😍

Didem Elif

Edebiyatla Kalın

Sevgilerimle,

Facebook
Twitter
Instagram