Adı Duru Olsun

Yaklaşık iki sene önce, bir çocuk sahibi olma heyecanı sardı eşimle beni. Yolculuğumuza çoğalarak devam edeceğimizi öğrendiğimizde beş haftalık hamileydim. Doktorun söylediğine göre, bizim ufaklık tam bir nokta kadardı; ama onun büyüklüğünü sen gel benim kalbime anlat. Oysa o güne kadar bir çocuk dünyaya getirmek konusunda gerçek anlamda büyük bir istek duymamıştım. Bazen hormonlar yokluyordu, bazen de yeğenlerimle birlikte uyuyunca biraz hevesleniyordum o kadar. Bir çocuk büyütmeye cesaret edecek kadar hakim değildi bu duygu. Beni aşan bir meseleydi sanki. Daha içimdeki çocuk vardı önce büyümesi gereken. 

Fakat tarif edilmez bir mutluluk içindeydim. Meğer sorumluluk almaktan korkmama rağmen anne olmayı ne kadar çok istiyormuşum.

Cinsiyeti belli olmadan isim konusu gündeme geldi. Kız olursa adını “Öykü” koymak istiyordum. Eşimin kafasında belli bir isim yoktu ama kriterleri vardı. O kriterlere göre Öykü ismi ö ve ü olmak üzere iki tane Türkçe karakter barındırıyordu ve baştan sınıfta kalıyordu. Buna rağmen o kadar kararlıydım ki, eşim gönlümü kırmayıp isteğimi kabul etti. Biz daha cinsiyetini öğrenemeden kaybettik bebeği. Kontrole gittiğimizde kalbi atmıyordu. Boşluğunun yeri büyük olduğu için varlığının adı benim için sonsuza kadar Öykü olarak kaldı. Bu yüzden altı ay sonra tekrar hamile kaldığımda bu ismi tekrar koymayı zerre kadar bile düşünmedim. 

Sonrasında neredeyse dokuz ay sürdü bir isme karar verebilmemiz. Kız olacağını öğrenmiştik ama ikimiz de net olamıyorduk bu konuda. Nihayet ilk düşündüğüm isimde uzlaşabildik ve bebeğimizin adını Duru koyduk.

Adı gibi olsun derler ya hani. İşte kızım tam da öyle olsun istedim. Hayattaki sadeliği kavrayabilsin. Her ne yaşarsa yaşasın temiz kalabilsin yüreği. İçindeki saflığı her daim koruyabilsin. Berrak bakabilmeyi her şeye rağmen öğrenebilsin. Bütün karmaşık sorunların en basit çözümlerini bulabilsin. Mutlu olmanın yollarını kolayca yakalayabilsin. Ama en çok da; bizim ona yaşam boyu yükleyeceğimiz bu büyük beklentileri aşıp, kendi gibi olabilsin istedim. Neticede her kim olursa olsun, benim için her daim bir duru aşktır kendisi. 

Facebook
Twitter
Instagram