Bir Fırsat Daha Ver

Bir fıkra vardır. “Sarışınlar aptaldır!” imajını ortadan kaldırmak için, bir gün bir sürü sarışın bir stadyumda toplanırlar. Aralarından bir kişiyi seçip, jüri önüne çıkartırlar. Jüri sorar, “dört kere dört kaç eder?” Sarışın bir süre düşünür ve; “kırk dört,” cevabını verir. Stadtaki sarışınlardan bazıları ayağa kalkıp, “bir şans daha ver, bir şans daha ver,” diye bağırırlar. Jüri bir şans daha verir ve sorar;”üç kere üç kaç eder?” Sarışın; “otuz üç,” der. Jüri yanlış olduğunu söyleyince, yine statdaki sarışınlardan bazıları ayağa kalkarak, “bir şans daha ver, bir şans daha ver,” diye bağırırlar. Jüri son bir şans vermeye karar verir ve sorar; “iki kere iki kaç eder?” Sarışın “dört,” cevabını verince, bütün stad bu sefer hep bir ağızdan haykırır; “bir şans daha ver, bir şans daha ver.”

İki gün önce, bir iş görüşmesine çağrıldım. Doğal olarak görüşme öncesinde, firma ile ilgili az çok fikir sahibi olmak için, internet adresine baktım. Sloganları beni baştan yakaladı; “Yaşamak en büyük fırsattır.” 1 Ağustos’ta yayın hayatına girecek olan yeni bir fırsatlar sitesiydi incelediğim. O zaman düşündüm; “Fırsatım olan yaşamımı ne kadar doğru değerlendiriyorum?” diye. Üstelik tanıtımda görsel olarak Boğaz Köprüsü’nü kullanmışlardı. Benim en sevdiğim metaforlardan biri değil miydi bu? Bir yakadan başka bir yakaya geçmek için köprüler kurmak durumunda kalmıyor muyduk sürekli?

Görüşme her iki taraf açısından olumlu geçmiş olacak ki, proje bazlı görev almak üzere, yeni açılacak olan bu fırsatlar sitesinde dün işe başladım. Çalıştığım yerin reklamını yapmak niyetinde değilim. Patronlarıma yağ yapmayı ise, istesem de beceremem. Dolaylı yoldan da olsa, önümüze çıkan fırsatların hayatımızda ne kadar önemli olduğunu farketmemi sağladı yeni işim ve bu duygumu paylaşmadan edemedim. Çünkü bazen insanın kendi başarı hikayesini oluşturması için tek ihtiyacı olan, ona sadece bir fırsat verilmesidir.

Son Kulis Haber / 19 Temmuz 2012

Facebook
Twitter
Instagram