Sağlık Olsun

Dönem dönem sağlığını kaybedebilen varlıklar olarak, her birimiz sağlıklı olmanın önemini biliriz temelde. Ancak daha çok kendimizin ya da sevdiklerimizin sağlığı bozulduğunda aklımıza gelir değeri. Esas beceri sağlıklıyken kıymetini bilmekte. Maalesef benim de bu satırları yazmama sebep olan, 35 yaşında bilincini yitirmiş bir tanıdığımın yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor olması. İşte, ufacık umutlu bir haber beklediğimiz şu anda “Sağlık olsun,” demenin, diyebilmenin erdemini hatırlıyoruz. Hani en sevdiğimiz bardak kırılır ya dikkatsizlikten, ya da işimizi kaybedebiliriz hırslarımız yüzünden, hatta doğup büyüdüğümüz ev bile satılabilir yabancılara elde olmayan nedenlerden… Böyle anlarda, yitirdiğimiz ne olursa olsun, “Sağlık olsun,” diyebiliyorsak ne mutlu bize.

Varlığının korunması gereken değerler var; huzur, mutluluk, özgürlük gibi… Hatta bence huzurlu ve mutlu olmayı becerebildiğimizde hem özgür olabiliyoruz, hem de sağlık konusuna farklı açıdan bakabiliyoruz. Çünkü sağlıklı olmaktan çok, sağlıklı bakış açısına sahip olabilmek daha önemli. Doğuştan engelli de doğabiliriz, ya da beklenmedik bir kaza sonucu sağlığımız sekteye uğrayabilir, ölümcül hastalık davetsiz misafir gibi ansızın gelebilir. Davetsiz misafire nasıl davranılıyorsa, işte öyle davranılmalı hayatın bütün getirdiklerine… Güler yüzlü bir “Hoş geldin,” ile sıcacık bir kabulleniş, “Neden ben, niye ben?” diye sorgulamadan. “Nasıl iyileşebilirim? Başka neler yapabilirim?” sorularına cevaplar arayarak. Sahip olduğumuz güzellikleri görmekten hiç vazgeçmeden ve içimizdeki sevgiyi hiç kaybetmeden. Sevginin evrensel gücünü iyileşmek, iyileştirmek için hissetmek ve hissettirmek.

Arkadaşlıklar, dostluklar hatta aileler biraz da bunun için varlar. Sevdiklerimizle ve bizi sevenlerle iyi, kötü her duyguyu paylaşmak; bizi daha sağlıklı bireyler haline getiriyor. Paylaştığımız sevgiyle büyüyoruz, güzelliklerle mayalanıyoruz, çoğalıyoruz. Hastanede yatmakta olan tanıdığımın sevenleri her an yanı başında. Sevgili eşi yaşama geri dönmesi, onunla yeniden hayatı paylaşması için sabırla, sevgiyle bekliyor. Onun gücüne hayranlık duyuyorum. Sürekli dua ediyor, sıcak ve sevgi dolu masajlarla sevgilisinin bedenini rahatlatmaya çalışıyor. Benim elimden başka bir şey gelmediği için, avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum bugüne kadar bütün kaybettiklerim için; “Sağlık Olsun!” diye…

Son Kulis Haber / 30 Mart 2012

Facebook
Twitter
Instagram