Ayna Ayna Söyle Bana

Akıl veren çoktur da eğrisini doğrultmaya çalışan maalesef azdır. Aynaya sadece kaşını almak, gözünü boyamak için bakanlar var sonuçta. Böyle insanlara dışarıdan baktınız mı bakımlı dersiniz, güzel de görünür gözünüze. İçi boşsa şayet bir zaman çıkar o endamın gerçek kokusu. Ne de olsa ağız torba değil ki büzesin. O makyaj ile kapanmıyor.

Üniversitedeyken Muhasebe dersimizin sınavlarında hesap makinesi ve hesap planı kullanmak serbestti. Sınavlardan birinde muhasebesi çok iyi olan bir arkadaşım, hesap planının arkasına soruların cevaplarını yazdı ve bana verdi. Sınıfta iki asistan vardı. Dersin hocası sınavın ortasında sınıfa geldi. Hesap planlarını kontrol etmeye başladı. Benim hesap planımdaki yazıları görünce cevap kağıdıma baktı. Elbetteki yazılar tutmuyor. Yine de “Bunları sen mi yazdın?” diye sordu, hesap planındaki cevapları göstererek. Adamın gözünün içine baka baka yalan söylemeyi beceremediğimden, “Ben yazmadım,” dedim. Hoca şaşırdı önce, tekrar sordu; “Sen mi yazdın kızım bunları?”, ben tekrar; “Ben yazmadım,” dedim. Soğuk terler atıyorum bir yandan. O esnada, doğal olarak, hesap planına soruların cevaplarını yazan arkadaşım bana içinden bir güzel saydırıyor. Hoca bu sefer daha sert bir şekilde; “Kızım sen mi yazdın bunları?” diye sordu. Bende cevap aynı; “Hocam ben yazmadım.” En sonunda adam pes etti ve “Tamam kızım niye susuyorsun? Bir saattir soruyorum, neden cevap vermiyorsun? Madem sen yazdın, ‘ben yazdım,’ desene. Neden ben yazdım demiyorsun?” Adam kendi kendine, “bu kız safın önde gideni,” deyip halime acıdı belki de. Yoksa sağır filan değildi.

Yalanı da yalan söyleyeni de kimse sevmez söze gelince. Ben o gün uzaklaştırma cezası almadıysam yalan söyleyemediğim içindi. Kopya çekmenin ödemem gereken bedelini ödememiş, yalan söylememenin ödülünü almıştım hatta. Hatamı affedip, dürüstlüğümü takdir eden hocama şükrediyorum şimdi. Çünkü tam tersini yapsaydı, belki bugün geçer not almak için her sıkıştığımda yalan söyleyen biri olabilirdim.

Aynaya sadece makyaj yapmak için değil, yapılan hataları görmek için de bakmak lazım. Duru güzelliği olan biri; güzelliğini, kusurlarını ört pas etmeye borçlu değildir çünkü. Yalan, insanın ağzından çıkan, başkalarını kandırabilmek için kullandığı bir makyaj malzemesidir nihayetinde. Üstelik çabuk aktığı için sık sık tazelemek gerekir.

Son Kulis Haber / 11 Temmuz 2012

Facebook
Twitter
Instagram