Lale Biter Gül Başlar

İstanbul’a dikilen 3 milyon lale üzerine olumsuz bir sürü şey söylendi, ama itiraf etmeliyim ki; Emirgan dışında da, İstanbul’un birçok bölgesine lale dikilmesine, ben şahsen çok sevindim. En sevdiğim çiçeğin lale olmasının, böyle düşünmemde çok büyük bir etkisi var tabi ki. Yıllardır bir lale bahçem olmasını hayal ederken, bugün en sevdiğim şehir; İstanbul’um, lalelerle doldu. Üstelik başka başka renklerde… Keyfime diyecek yok doğrusu.

Lalenin ömrünün çok az olmasının, ve lale soğanının birçok çiçek tohumuna göre pahalı olmasının, Büyükşehir Belediyesinin bu yıl yaptığı lale masrafını gereksiz gösterdiğini biliyorum. Lalenin ömrünün çok az olması, aslında onu özel yapan bir özellik. İstanbul’un her yanının lalelerle donatılması da; zaten güzel olan İstanbul’u, geçirmekte olduğumuz bu ayda, daha da özel bir şehir haline getirdi, diye düşünüyorum. Bu bana, badem ağaçlarının Şubat ayında beyaz çiçekler açtığı, Datça’yı anımsattı. Türkiye’nin birçok bölgesini kar beyazlarla kapatırken, Datça’yı beyaz badem çiçekleri kaplıyor.

Lalelerin açtığı bu kısa dönemde, İstanbul’da uluslararası bir festival düzenlense; lale için harcanan para, elde edilecek gelir karşısında hiç de göze batmazdı. Hatta bana kalsa, ben lalelerin hepsini pembe seçip, bütün İstanbul’u pembeye boyardım. Bu kısacık döneme de Pembe İstanbul derdim. Turizm patlamasını hedefleyeceğim bu projeden önce, trafik sorununa biraz çözüm üretmek gerekirdi tabii. Yoksa nüfüsu kısa süreliğine bir hayli artacak şehrin durumu, hiç de pembe bir tablo çizmeyebilir.

Bahar mevsimlerin en güzelidir. Baharın gelmesinin en güzel göstergesi de doğada açan çiçeklerdir: Erguvan, Filbahri, Akasya, Sümbül… ve Bahardalı, Lale, Gül…

İstanbul’da; İngiltere, Fransa, Almanya gibi birçok Avrupa ülkelerinde mevcut olan, yılın 10 ayında çiçek açan, her renkte binlerce gülün bir arada olduğu bir bahçe var: Göztepe Gül Bahçesi. Burada, isimleri metal plakalara yazılmış, 100’den fazla çeşitte gül bulunuyor. Leonardo Da Vinci, James Pereire, Frederic Mistral, Orange Symphonie, Paul Ricard, Corneila, Jade, Zambra, Atoll bu gül çeşitlerinden bazıları. Şu anda tomurcuklanan güller kısa bir süre içinde açacak. Belki de tam da lalelerin ömrünün bittiği günlerde, Göztepe Gül Bahçesi güllerle çoşacak.

Yaşınız ne olursa olsun, “Baharda, Göztepe Gül Bahçesi’ne mutlaka uğrayın,” derim ben. Sevgilinizle gidin; eşinizle, çocuğunuzla, annenizle, dedenizle ya da torununuzla… Ama mutlaka gidin. Çünkü bazı şeyler anlatılamaz, bizzat gidip görmeniz gerek.

Bizim Avrupa / 01 Mayıs 2006

Facebook
Twitter
Instagram