Türkiye’nin İki Yüzü

Ocak ayının sonunda “Korkma, Susma, Boyun Eğme, Gülümse” sloganıyla yayın hayatına başlayan Yurt Gazetesi’nin dün kullandığı bir manşet dikkatimi çekti. Üstelik göz gezdirme adetim bile yoktur gazetelerin üçüncü sayfalarına. Tuhaf şekillerde can veren insan hikayelerini okumayı pek sevmiyorum. Ama “Türkiye’nin İki Yüzü” adlı başlığın yanında bikinisiyle gülümseyen kızın fotoğrafı, yazıya çekti beni. Haberde Türkiye’nin büyük bir bölgesi karla boğuşurken, Alanya’da turistlerin havuza girmesine değiniliyordu. Haber çok ısıtmasa da gazetenin diğer sayfalarını çevirirken sürekli bu başlığı düşünüp durdum.

Madımak Oteli’nin yakılmasıyla ilgili davanın zamanaşımına uğramasına ramak kaldı. Yakalanamayan sanıklar için son 21 günün içine girildi. Öte yandan Hidroelektrik santralini protesto eden genç kıza 9 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Aynı gazetede bu iki ayrı haber gazetenin siyaset sayfalarında yer almıştı. Birinde çevreyi koruma adına eylem yapılıyor; ölen yok. Diğerinde Madımak Oteli bir grup gözü dönmüş tarafından ateşe veriyor; Pir Sultan Abdal Şenlikleri için kente gelen 37 kişi, konakladıkları Madımak Oteli’nde yanarak ölüyor. Üstelik 51 kişi ağır yaralanıyor. Tanıklarının unutamayacağı bir katliam yaşanıyor.

İstanbul bu sene sık sık karlar altında kaldı. Gündelik hayat çoğu zaman zorlaştı. İstanbulluların şikayetlerine Ankara gibi karı daha yoğun yaşayan şehirlerdeki insanlar çok büyük tepkiler verdiler. Her ne kadar Alanya’da şu anda havuza giriliyor olsa da, yurtta badem ağaçları çiçek açmış olsa da, hala Türkiye’nin genelinde kış mevsimi yaşanıyor.

Siyasette de Türkiye’nin iki yüzü var elbette. Bir yandan Yurt Gazetesi gibi sistemi eleştirme cesaretini gösteren yeni oluşumlar doğuyor. Diğer taraftan hemen hemen her alanda AKP’nin borusu ötüyor. Türkiye’nin siyasetini ağırlıklı olarak onlar belirliyor. Hele son günlerde başbakan, Türkiye’nin sorunlarını çözecekmiş gibi; “dindar genç nesil yetiştirme,” derdine düşmüş. Ama istemeden merak ediyor insan: 1993 yılında Madımak Oteli’ni yakanlar kimdi? Onlar hepimizden daha dindar değil miydi?

Son Kulis Haber / 21 Şubat 2012

Facebook
Twitter
Instagram